Niezwykłe znalezisko trafiło do muzeum

Niezwykłe znalezisko trafiło do muzeum

Od 26 stycznia w Muzeum Regionalnym w Brzesku dostępny jest absolutnie wyjątkowy depozyt na który składają się głównie stare żydowskie księgi ale też zwitek pergaminu z tefilin czy wkład do mezuzy.

Książki przez wiele dziesięcioleci niszczały na strychu jednej z kamienic przy ulicy Chopina. W przeddzień 80. rocznicy zagłady brzeskich Żydów, natknęła się na nie pani Anna Brzyska i to dzięki jej niezwykłemu zaangażowaniu, artefakty są teraz tam gdzie ich miejsce – w muzeum. Tam mogą opowiadać historie które się za nimi kryją, przybliżać sylwetki ludzi, którzy jeszcze przed wojną trzymali je w dłoniach i nakreślać przed nami ogólny obraz czasów które bezpowrotnie minęły.

Cała historia dostępna jest w obszernym trzyczęściowym tekście dostępnym na stronie internetowej Stowarzyszenia “Pamięć i dialog. Wspólna historia”, którego prezesem jest właśnie pani Anna ✨

Link do części pierwszej:

https://brzesko-briegel.pl/…/depozyt-odnaleziony-w…/

A więcej o samym otwarciu ekspozycji przeczytać można TUTAJ (klik!)

fot. Krzysztof “Flesz” Wasyłek dziękujemy!

Powrót na górę
Skip to content
Ta strona internetowa jest zobowiązana do zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób niepełnosprawnych. Stale poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.
Stan zgodności