XI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej – Podsumowanie

XI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej – Podsumowanie

W niedzielę 23 października w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się XI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, którego organizatorem była Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Jak zawsze było twórczo, kreatywnie, kolorowo, smacznie i z przytupem…

Wydarzenie od lat skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, kół gospodyń oraz świetlic wiejskich z powiatu i gminy Brzesko. W Domu Ludowym co roku prezentowane są umiejętności rękodzielnicze różnych twórców, zarówno te już zanikające jak i nowsze techniki. Struktura spotkania polega, jak co roku, na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Przegląd jest wynikiem wzajemnej współpracy lokalnych twórców i działaczy z tych miejscowości.

W XI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej wzięły udział organizacje z następujących gmin: z Gminy Czchów: Świetlica Wiejska Złota, z Gminy Gnojnik: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki, Świetlica Wiejska Zawada Uszewska i Świetlica Wiejska Uszew wraz z KGW, z Gminy Brzesko: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska wraz z ZPiT „Porębianie”, Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz z KGW, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej, Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” z Brzeska i Bochni a także Stowarzyszenie Agroturystyczne „GGG Kraków i Okolice” oraz Projekt „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”.

W tym roku, po przerwie, powróciła idea prezentacji rodzimych twórców. W holu Domu Ludowego można było podziwiać wystawę młodej i utalentowanej fotograf z naszej miejscowości pani Pauliny Ruszaj przedstawiającej walory naszej miejscowości oraz przyrodę a przy stoisku Świetlicy Wiejskiej prezentowała swoją biżuterię nastoletnia Eliza Frankowicz.

Przegląd był poprzedzony serią Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych pn.„Dom Rękodzieła” realizowanych przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Urzędu Miejskiego w Brzesku, obejmujących oprócz warsztatów rękodzielniczych z bibułkarstwa, decoupage, foamiranu, robienia kartek okolicznościowych, również warsztaty zielarskie. Przez szereg tygodni uczestnicy w różnych grupach wiekowych spotykali się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej, Świetlicy Szkoły Podstawowej oraz Zagrodzie Edukacyjnej i poznawali powyższe techniki rękodzielnicze. Wszystkie prace wykonywane podczas warsztatów zostały zaprezentowane na stoiskach, obok prac własnych uczestników. Największy zachwyt oglądających wzbudzały ozdobne „książki” w technice decoupage, z dekorami.

Komisja tegorocznego Przeglądu w składzie: Pan Grzegorz Brach – Zastępca Burmistrza Brzeska, Pani Ewelina Stępień – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku oraz Pani Jolanta Ropek – Dyrektor Szkoły Podstawowej, nie miała łatwego zadania. Komisja po zapoznaniu się z działalnością i twórczością Uczestników oraz skosztowaniu ich kulinarnych specjałów, z uznaniem odniosła się do prowadzonej działalności twórczej, zwłaszcza ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wyróżniła kilka regionalnych potraw, zwłaszcza tych z sezonowych produktów. Uwagę zwróciła zupa z karpieli, kapuśniaczki orkiszowe, bigos, różne odsłony zupy z dyni… i jabłeczniki.

Oczywiście nie zabrakło nagród i uhonorowania pracy Uczestników. Fundatorami nagród  byli Starostwo Powiatowe w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Sołtys Wsi Poręba Spytkowska. Serdecznie dziękujemy za wsparcie tej pięknej inicjatywy i za docenienie naszego wkładu w kultywowaniu rękodzieła i walorów naszego regionu. Organizatorzy mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą wypromowaniu bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ. Wkładem uczestników w projekt była prezentacja potraw i kuchni regionalnej, gdzie Panie przygotowały przepyszne kunsztownie przyrządzone potrawy, których by nam pozazdrościli najlepsi restauratorzy. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w XI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, za ogromne zaangażowanie i olbrzymi wkład własny.

Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z nowym programem, który po raz pierwszy zaprezentowano podczas wspólnych warsztatów śpiewaczo-taneczych w Lublinie i Kłoczewie, we wrześniu.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za odwiedziny i z pewnością do zobaczenia za rok!

Aneta Gurak

PS fotorelacja okiem Pauliny Ruszaj jest dostępna w galerii zdjęć.

Powrót na górę
Skip to content
Ta strona internetowa jest zobowiązana do zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób niepełnosprawnych. Stale poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.
Stan zgodności