Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej

Konkurs Plastyczny “Moja miejscowość – moja miłość” – Protokół

Konkurs Plastyczny “Moja miejscowość – moja miłość”

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym z Poręby Spytkowskiej do udziału w konkursie plastycznym “Moja miejscowość – moja miłość”. Regulamin i oświadczenie do pobrania poniżej.


Święto kuchni i rękodzieła w Porębie Spytkowskiej

fot. Zyta Dara/ Imprezowy Region

Raz do roku Poręba Spytkowska staje się małopolską stolicą rękodzieła. Wszystko za sprawą Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, który 22 października odbył się w tamtejszym Domu Ludowym już po raz dwunasty. Organizatorami wydarzenia były działająca w strukturach MOK-u Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Wydarzenie ma swoja sprawdzoną formułę, zgodnie z którą jego pierwszym punktem jest zaproszenie gości do podziwiania stoisk rękodzielniczych przygotowanych przez uczestników. Chętnych do prezentowania swoich dzieł nie brakuje. Zgłosiło się do tego dwanaście grup z różnych zakątków gminy i powiatu (patrz ramka obok). Każda organizacja przedstawia prace wykonywane podczas wspólnych warsztatów oraz te zrobione przez jej członków samodzielnie w domowym zaciszu. Tradycją jest również występ Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”, który tym razem przedstawił nowy program, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Zainteresowanie wzbudziła jak zawsze degustacja regionalnych potraw przyrządzonych przez wystawców.

Przegląd był poprzedzony serią corocznych międzypokoleniowych warsztatów rękodzielniczych „Dom Rękodzieła” realizowanych przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Brzesku. Obejmowały one m.in. bibułkarstwo, decoupage, robienie kartek okolicznościowych a nawet warsztaty zielarskie. Przez szereg tygodni uczestnicy w różnych grupach wiekowych spotykali się w Świetlicy Wiejskiej, świetlicy szkoły podstawowej oraz w zagrodzie edukacyjnej.

Wydarzenie ma za zadanie również promowanie rodzimych twórców, mieszkańców Poręby Spytkowskiej. W tym roku swoje dzieła zaprezentowała Elżbieta Piekarz, która wykonuje prace na szydełku. Jak zapowiada prowadząca świetlicę wiejską Aneta Gurak, w listopadzie  odbędą się warsztaty z panią Elżbietą i każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tym oryginalnym rzemiośle. AG, KW

fot. Zyta Dara/ Imprezowy Region

Wystawcy 12 Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej:

Świetlica Wiejska w Złotej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, Dzienny Dom Senior+ w Brzesku, Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej wraz z ZPiT „Porębianie”, Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej, Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” w Bochni, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzesku, Stowarzyszenie Agroturystyczne „GGG Kraków i Okolice” oraz Projekt Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”.


XI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej – Podsumowanie

Podsumowaliśmy 11. edycję imprezy. Jak zawsze było twórczo, kreatywnie, kolorowo, smacznie i z przytupem! Więcej informacji TUTAJ (klik!).


Wspólna wyprawa

Wspólnie bawimy się najlepiej, dlatego razem z przyjaciółmi ze świetlic w Jadownikach oraz Mokrzyskach wyruszyliśmy w kolejną trasę. Rozwiązywaliśmy zagadki z Questu skupionego wokół dziedzictwa rodziny Goetzów-Okocimskich. Odwiedziliśmy również Wirtualny Teatr Historii “Niepodległa” na placu Kazimierza.


W zeszłą środę Świetlicę oraz Zespół “Porębianie” odwiedziła grupa Seniorów z Domu Senior+ w Brzesku.

Obszerną fotorelację zamieścił Dom Seniora.

Dnia 27.07.2022 (środa) Świetlicę Wiejską w Porębie Spytkowskiej odwiedzili Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Brzesku wraz z Opiekunkami. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej oraz w Świetlicy Wiejskiej, działającej w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, będącej również siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie”. Goście uczestniczyli w warsztatach plastycznych i wykonali przepiękne, przestrzenne (3D), bogato zdobione kartki urodzinowe, wykazując się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością. Goście odwiedzili Świetlicę Wiejską, pełną prac wykonywanych podczas prowadzonych warsztatów oraz rękodzieła mieszkańców miejscowości Poręba Spytkowska. Spore zainteresowanie wzbudził powstający Kącik Regionalny, w którym gromadzony jest drobny sprzęt domowy z czasów dawnych. Zaciekawienie ogromne zaś wzbudziła wystawa zdjęć i osiągnięć Zespołu “Porębianie” i rozpoznawanie znajomych sprzed lat.
Najbardziej emocjonującym punktem wizyty Seniorów był występ Grupy Śpiewaczej Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie”, którzy zaprezentowali fragment swojego przebogatego repertuaru. 
Podziękowania dla wszystkich za zaangażowanie i mile spędzony wspólnie czas. To było wyjątkowe spotkanie, pełne aktywności i kreatywności, wzruszeń, śmiechu i radości. Współpraca warta kontynuowania.


Trwają zajęcia wakacyjne, wg harmonogramu:

KAŻDY PONIEDZIAŁEK:  „MUZYCZNE PONIEDZIAŁKI”
Zajęcia wprowadzające do Zespołu. Zabawy grupowe, ćwiczenia ruchowe, poznawanie pieśni ludowych oraz prostych tańców (nie tylko polskich ludowych), konkursy, a dla zmęczonych gry planszowe, puzzle, filmy i ping –pong.

     Godz. 16.00-19.00 – dzieci szkolne wraz z Opiekunami
     Godz. 19.00-21.00 – młodzież

KAŻDY WTOREK:  „WTOREK  Z  RĘKODZIEŁEM”
WARSZTATY TWÓRCZE, podczas których z prostych materiałów tworzymy rzeczy niezwykłe i poznajemy różne techniki. 

     Godz. 16.00-18.00 – dzieci szkolne wraz z Opiekunami
     Godz. 18.00-21.00 – młodzież i dorośli

KAŻDA ŚRODA:  „ŚRODA Z TRADYCJĄ”
Poznajemy polską muzykę, śpiew i zwyczaje związane z dawnym życiem.

     Godz. 16.00-17.00 – dzieci szkolne wraz z Opiekunami
     Godz. 16.00-19.00 – próba Grupy Śpiewaczej „Porębianie”
     Godz. 19.00-21.00 – młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”

KAŻDY CZWARTEK:  „CZWARTKOWY SALONIK KULTURALNY”
Spotkania o tematyce pro-zdrowotnej i kulturalnej oraz maszerowanie śladami questów po gminie Brzesko

     Godz. 16.00-21.00 – młodzież i dorośli

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. Szczegóły i zapisy w godzinach pracy Świetlicy.


Godziny otwarcia świetlicy w okresie wakacyjnym:


PONIEDZIAŁEK:            GODZ. 16.00 – 21.00
WTOREK:                      GODZ. 16.00 – 21.00
ŚRODA:                         GODZ. 16.00 – 21.00
CZWARTEK:                  GODZ. 16.00 – 21.00
PIĄTEK:                             NIECZYNNE

PRÓBY ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PORĘBIANIE”:
Grupa śpiewacza: środy, 16.00-19.00
Grupa taneczna: środy, 19.00-21.00

Powrót na górę
Skip to content
Ta strona internetowa jest zobowiązana do zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób niepełnosprawnych. Stale poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.
Stan zgodności